آخرین خبرها از تغییر سهمیه بنزین وانت بارها ، سهمیه بنزین تغییر می کند؟

به گزارش گفتمان برتر، مریم واعظی - صاحبان خودرو های وانت بار و نیسان از کاهش 30 تا 50 لیتری سهمیه سوخت خود از ابتدای اسفند ماه خبر می دهند. البته پیش از این از ابتدای تیرماه سال 1399 طرحی با هدف دوگانه سوز کردن رایگان خودروهای عمومی اجرا شد که طی آن، سهمیه بنزین این خودرو ها با کاهش همراه بود. طی این طرح تجهیزات سی ان جی به صورت رایگان در اختیار صاحبان خودرو قرار می گیرد و پس از دوگانه سوز کردن خودرو، سهمیه سوخت آن ها تغییر می کند.

آخرین خبرها از تغییر سهمیه بنزین وانت بارها ، سهمیه بنزین تغییر می کند؟

به گفته مسعود رضایی، مدیر سامانه کارت هوشمند سوخت، سهمیه سوخت وانت ها به دو شکل ارائه می شود، در روش اول تخصیص سهمیه بر اساس لیتراژ است که در کارت سوخت خودرو ذخیره می شود. این شیوه برای وانت های عمومی و شخصی یکسان است.

رضایی میزان سهمیه بندی برای وانت های پرمصرف و کم مصرف را به ترتیب 250 و 150 لیتر بنزین بیان کرد و گفت اگر وانت باری به ارائه خدمات عمومی بپردازد، چنانچه پرمصرف باشد تا 600 لیتر می تواند دریافت کند و اگر کم مصرف باشد تا 400 لیتر بنزین دریافت می کند.

وی افزود طبیعتا وانت هایی که ثبت نام نکردند و کار عمومی انجام نمی دهد همان لیتراژ اولیه را دریافت می نمایند. طبق گفته های مدیر سامانه کارت هوشمند سوخت میزان 250 لیتر و 150 لیتر، لیتراژهای استانداردی است که در این طرح در نظرگرفته شده.

کاهشی فراتر از حد انتظار رانندگان

بسیاری از صاحبان خودرو های وانت بار می گویند از ابتدای اسفند ماه سال جاری از همان میزان لیتراژ تعیین شده برای سهمیه بنزنین وانت بارها، 30 تا 50 لیتر کم شده است.

یک راننده زامیاد که شغلش باربری وسایل ساختمانی است می گوید: سهمیه بنزین من 250 لیتر بود اما این ماه متوجه شدم 200 لیتر شده. قبل از این 450 لیتر بود ، هی کم شد تا رسید به 250 لیتر. این ماه این مقدار را کم کردند اما در مقابل پولی به ما ندادند.

یکی دیگر از رانندگان می گوید :من با این ماشین کار می کنم، با این شرایط 10 روز هم نمی توانم سر کنم، از اول گفتند به خاطر دوگانه سوزی، سهمیه بنزین ما را کم می نمایند، این ماه همین مقدار را هم کردند. ما نمی دانیم به چه کسی باید شکایت کنیم.

همچنین گزارش های دیگری از سطح شهر از نارضایتی و شکایت دارندگان خودرو وانت بار در خصوص سهمیه بندی بنزین و کاهش سهمیه وانت بارها خبر می دهد.

فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی درگفتگو با خبرنگاران می گوید: وانت بارهای عمومی که در سامانه های عملکردی وزارت راه و شهرسازی، وزارت صمت و وزارت کشور ثبت نام کردند و عملکرد آنها مورد تایید این وزارتخانه است، به ما اعلام می شوند تا افزایش سهمیه هم داشته باشند.

وی افزود، کارگروهی برای برنامه توزیع عادلانه سوخت تشکیل شده تا وانت بارها به مصرف واقعی برسند. این خودروها از طریق این سامانه ها شناسایی می شوند. کاهی در خصوص ادامه فرایند کاهش سهمیه بنزین وانت بارها در ماه آینده و سال 1400 اظهار بی اطلاعی می کند، همچنین کاهش سهمیه بنزین اسفند ماه وانت بارها را مبنی بر تصمیم کارگروه می داند.

اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی، پیرو آخرین مصوبات کارگروه مدیریت مصرف سوخت آخرین تغییرات انجام شده در سهمیه بنزین وانت بارهای بنزین سوز (کم مصرف و پرمصرف) به شرح زیر است:

1- سهمیه تخصیصی به وانت بارها به دو صورت سهمیه لیتراژی (شارژ بر روی کارت هوشمند سوخت) و سهمیه اعتباری (تخصیص اعتبار ریالی بر روی کارت های بانکی عضو شبکه شتاب) انجام می شود.

2- مجموع سهمیه تخصیص یافته بر اساس این دو سهمیه اشاره شده در بند یک به وانت بارهایی که توسط متولیان امر (سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و وزارت صمت که مورد تائید وزارت کشور است) ساماندهی شده اند و خدمات عمومی ارائه می نمایند، به تفکیک وانت بار تک سوز کم مصرف از 120 تا 400 لیتر و وانت بار تک سوز پرمصرف از 200 تا600 لیتر متناسب با عملکرد خودرو است.

3- سهمیه تخصیص یافته به صورت لیتراژی جهت تمامی وانت بارها اعم از وانت بارهایی که خدمات عمومی ارائه می نمایند و یا به صورت شخصی مورد استفاده قرار می گیرند، به صورت یکسان و یکپارچه در ابتدای هر ماه بر روی کارت هوشمند سوخت شارژ می شود؛ بدیهی است وانت بارهایی که در بخش عمومی فعالیت دارند، سهمیه متناسب با عملکردشان را در قالب سهمیه اعتباری توسط کارت بانکی دریافت خواهند کرد.

4- با عنایت به رویکرد کارگروه مدیریت مصرف سوخت جهت توزیع عادلانه سوخت یارانه ای در حوزه خدمات عمومی علی الخصوص وانت بارها و همچنین به منظور حمایت از کسب وکارهای ارائه نماینده خدمات عمومی، از ابتدای اسفندماه سال جاری سهمیه لیتراژی تمامی ناوگان وانت بار تک سوز کم مصرف از 150 به 120 لیتر و پرمصرف از 250 به 200 لیتر تغییر یافته است و معادل ریالی این تغییرات تا سقف پرداختی فعلی جهت ناوگان ساماندهی شده در قالب سهمیه اعتباری (در کارت بانکی مالک یا نماینده قانونی وی) جبران خواهد شد و هیچ گونه کاهشی در سهمیه سوخت وانت بارهایی که خدمات عمومی ارائه می دهند، اعمال نخواهد شد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 29 اسفند 1399 بروزرسانی: 29 اسفند 1399 گردآورنده: gofteman-bartar.ir شناسه مطلب: 1425

به "آخرین خبرها از تغییر سهمیه بنزین وانت بارها ، سهمیه بنزین تغییر می کند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبرها از تغییر سهمیه بنزین وانت بارها ، سهمیه بنزین تغییر می کند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید